RT9017-33GB
Mfr.Part #
RT9017-33GB
Manufacturer
Richtek
Package/Case
Datasheet
RT9017-33GB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT23-5
Stock
121
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
500mA
Current - Quiescent (Iq) :
130 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.38V @ 500mA (Typ)